Průvodce pro dárkyně
Uvažujete o darování oocytů? Zajímá vás, co musí dárkyně absolvovat? Jak dárování probíhá? Na všechny i další otázky vám odpoví náš Průvodce pro dárkyně. Možná vám také pomůže ke konečnému rozhodnutí, zda se stát dárkyní, či nikoli.
Darování vajíček je poměrně složitý proces, protože dárkyně v podstatě absolvuje vše stejně jako žena při mimotělním oplodnění (IVF) s výjimkou embryotransferu.
Dárkyně – zdravá žena, která úspěšně absolvovala všechna vyšetření – je vedena v evidenci dárců centra asistované reprodukce. Dobu, kdy zahájí léčebný cyklus, si v podstatě může určit sama podle svých momentálních potřeb, ale samozřejmě po konzultaci s lékařem. Centrum také musí vše administrativně vyřešit s pojišťovnou, pokud má příjemkyně ještě cyklus hrazený z pojištění.
Stimulace
Dárkyně si přesně ve stanovený den začne buď sama nebo s pomocí partnera aplikovat injekce a případně i další léky, které stimulují její vaječníky, aby vyprodukovaly víc vajíček než v běžném cyklu. Během této doby je žena pravidelně kontrolována ultrazvukem a podle toho se případně upravuje i množství aplikovaných hormonů. Proto většinou 5. až 6. den aplikace musí přijít na ultrazvukové vyšetření do centra. Počet návštěv v centru se dá jen těžko dopředu určit, vše závisí na reakci vaječníků. Stimulace probíhá asi 10 až 14 dnů (opět se nedá určit přesně, záleží na reakci vaječníků.) Podle růstu a zralosti foliklů pak lékař určí den odběru vajíček.
Odběr vajíček (OPU)
Odběr vajíček provádí pod kontrolou ultrazvuku v celkové (velmi krátké) narkóze. Tenkou jehlou se propíchne stěna dělohy a pokračuje se až do ovarií. Následně se vysává veškerá folikulární tekutina, kterou přebírá embryolog. Prohlíží ji a hledá v ní vajíčka. Následně je hodnotí podle jejich zralosti a kvality.
Na zákrok přichází dárkyně ráno a pokud se neobjeví komplikace, může odpoledne po odběru vajíček odejít domů. Tím její role skončila.
Možná komplikace – OHSS
V průběhu stimulace se může objevit syndrom hyperstimulace vaječníků (OHSS), který vzniká v důsledku vysokých dávek hormonální léčby a způsobuje nevolnost, bolesti v podbřišku, zvětšení vaječníků a také tekutinou v břišní dutině, což se projevuje nafouknutým břichem. Ve většině těchto případů je léčbou především klid na lůžku a v případě potřeby ambulantní podání infuze či odsátí tekutiny. Ve vážnějších případech ale může docházet i k hospitalizaci pacientek. Lékaři se tomuto snaží předcházet zcela individuálními plány léčby, ale nedokáží vždy předvídat, jak tělo na léky zareaguje.
Odměna dárkyni
Podle českých zákonů je dárcovství bezplatné, dárkyně má však nárok na „náhradu účelně vynaložených výdajů, které vznikly v souvislosti s odběrem“. Její výši určuje sama dárkyně, centra však mají stanovenu maximální výši náhrady. Ta se pohybuje přibližně od pěti do pětadvaceti tisíc korun. Tuto náhradu platí prostřednictvím centra příjemkyně oocytů v den odběru vajíček.