Otázky a odpovědi

Když se chci stát dárkyní, musím už mít vlastní dítě?

Ne, darovat vajíčka mohou ženy od 18 do 35 let aniž by již měli své vlastní děti.

—————

Když se rozhodnu pro darování vajíček, bude tento cyklus hrazen z mého zdravotního pojištění?

 

Ne, nemusíte se bát. Vše bude hrazeno z pojištění příjemkyně, takže vy o své tři plně hrazené cykly IVF zdravotní  pojišťovnou nepřijdete.

—————

Jaká je šance, že žena otěhotní s darovanými oocyty?

 

Je velmi těžké stanovit přesnou úspěšnost léčby s darovanými oocyty. Podle údajů odborníků se pohybuje mezi 50 a 60 procenty na jeden léčebný cyklus.

—————

Mohu darovat vajíčka své sestře nebo příbuzné?

 

Ne, bohužel. Dárcovství je v České republice anonymní, takže nemůžete znát ženu, která vaše vajíčka dostane. Nicméně můžete konkrétní ženě pomoci tím, že vás přivede do centra jako dárkyni a tím se posune na začátek čekatelek na oocyty. Vaše oocyty však nedostane.

—————

Slyšela jsem, že každá žena se již narodí s určitým počtem vajíček. Když svá vajíčka v jednom cyklu daruji, nebudu jich mít v budoucnu nedostatek?

 

Ne, toho se obávat nemusíte. Tím, že absolvujete stimulaci, vyprodukují vaše vaječníky větší množství vajíček než v běžném, nestimulovaném cyklu, kdy jeden vaječník produkuje pouze jedno vajíčko.

—————

Jaká je výše odměny pro dárkyni?

 

Dárcovství je podle českých zákonů bezplatné. Dárkyně má však nárok na účelně vynaložené náklady, které jí v souvislosti s dárcovstvím vznikly. Jejich výše se v jednotlivých centrech asistované reprodukce liší. Pohybují se v rozmezí přibližně 5 000 až 25 000 korun.

—————

Mohu se stát dárkyní a přitom brát antikoncepční pilulky?

Ano, všechna vyšetření, která musí dárkyně podstoupit, můžete absolvovat i při užívání antikoncepce. Ovšem ve chvíli, kdy začnete se stimulací, budete muset na jeden měsíc antikoncepci vysadit. Pokud aplikujete Depo proveru, můžete stimulaci abolvovat až poté, co přestane inejkce účinkovat a dostaví se první menstruace.

—————